Rajd historyczno – krajoznawczy na górę Wysota

Ostatniego dnia września uczniowie brali udział w pieszej wycieczce – rajdzie na cmentarz ofiar walk z okresu I wojny światowej. Wycieczka miała na celu głębsze poznanie historii naszego regionu, zapoznanie z klimatem, ogromem strat, cierpieniem ofiar wojny i scharakteryzowanie działań wojsk obu stron biorących udział w walkach na tych i pobliskich terenach.

Piękna pogoda, bliskość historycznego miejsca i odrobina trekkingu ( ech ta wspinaczka 🙂 ) spowodowały, że wycieczka była niezwykle udana, a pod względem informacji historycznych bardzo pouczająca. Niezwykle bogatym źródłem informacji okazał się P. Bogusław Głód, kapitan ( uwaga! ) Cesarsko – Królewskiego Czwartego Bośniacko – Hercegowińskiego Pułku Piechoty z Mostaru! Jego zaangażowanie, wiadomości historyczno – dokumentacyjne i chęć podzielenia się posiadanymi informacjami sprawiły, że uczniowie zdobyli ogromną ilość wiedzy i ciekawych informacji, takich których próżno szukać w podręcznikach szkolnych… Bo kto wiedział, że np. do produkcji ówczesnych mundurów używano pokrzyw i łyka drzewnego??? Dużo też dowiedzieliśmy się o żołnierzach, spoczywających na tymże cmentarzu, jednym z kilku w naszym rejonie. Być może taka lekcja historii sprawi, że ktoś głębiej zainteresuje się odległą już przecież historią i zechce przekazywać ją dalej..? Kto wie..? Bardzo dziękujemy za wizytę, poświęcony czas i chęć podzielenia się z nami swoją pasją! Zapraszamy ponownie!

Zapraszamy do galerii zdjęć z tego wydarzenia O TU!