Komputer: wróg czy przyjaciel..?

Komputer to bardzo przydatna do nauki zdobycz techniki, lecz należy nauczyć się z niej korzystać.  Komputer może stać się „złodziejem czasu”, ponieważ dziecko zajęte ciekawą grą nie ma czasu na odrabianie prac domowych czy czytanie lektur, a nawet na czynny wypoczynek.

Korzystanie z komputera może prowadzić do uzależnienia. Długotrwałe i częste przesiadywanie przed monitorem może powodować wady wzroku. Zawieranie nowych znajomości przez Internet również może przynieść bardzo niepożądane skutki, szczególnie dzieci są narażone na działania oszustów.

Prawdą jest, że komputery są nieograniczonym zasobem informacji, pomagają ludziom, znacznie oszczędzając czas, co umożliwia spokojny wypoczynek. Przez internet można dokonywać zakupów zarówno artykułów spożywczych, jak i przemysłowych, wycieczek itp., umożliwiając wybór najkorzystniejszej oferty. Dzięki komputerom jeżdżą pociągi, działają automaty w zakładach przemysłowych, można dzwonić niemal do każdego zakątka Ziemi itd. Właśnie dzięki komputerom niektóre operacje wykonywane metodą tradycyjną nie mogłyby zakończyć się sukcesem. Po udanym zabiegu pacjent ma nie tylko niewielkie blizny, ale również jego stan zdrowia pozwala na szybki powrót do całkowitej sprawności, co przy metodzie tradycyjnej mogłoby potrwać kilka miesięcy.

Maszyny sterowane przez komputer umożliwiają i ułatwiają ludziom pracę w warunkach szkodliwych dla człowieka. Odkrywanie nowych planet również powierzone zostało maszynom, ze względu na ograniczenia czynników potrzebnych ludziom do przeżycia. Badanie głębin morskich, gdzie ludzie mimo specjalnych skafandrów nie mogliby dotrzeć z powodu panującego tam ciśnienia, również odbywa się za pomocą automatów sterowanych przez komputery.

Internet to ogromny zasób informacji i wiedzy. Nikt nie byłby w stanie zgromadzić w swoim domu takiej ilości książek i gazet. Za pomocą komputera można poszerzać swoją wiedzę i umiejętności, można uczyć się języków obcych, poznawać kulturę innych krajów, zwiedzać muzea na całym świecie, porozumiewać się z ludźmi o podobnych zainteresowaniach lub z podobnymi problemami, radzić się innych, pomagać oraz – co nie jest bez znaczenia – pracować. Szybkość przesyłu wiadomości jest znacznie większa niż w sposób tradycyjny. Korzystając z komputera, można porozmawiać z bliską osobą przebywającą na innej półkuli.

Za pomocą komputera i programu do edytowania można przygotować wypracowanie, opowiadanie, prezentację, referat. Dane potrzebne do jakiejś analizy komputer może zliczyć za nas, znacznie oszczędzając nasz czas. Może też być swoistym albumem na rodzinne zdjęcia.

Wydaje się więc, że komputer ma znacznie więcej zalet niż wad i jeśli korzysta się z niego racjonalnie, może być przyjacielem człowieka, dzięki któremu życie jest łatwiejsze, wygodniejsze i przyjemniejsze, a przede wszystkim ciekawsze. Bez komputera oczywiście można żyć. Ale czy można się bez niego obejść?