Ile waży Ziemia..?

waga skręceń

Czy zastanawialiście się kiedyś ile waży nasza planeta..? Pytanie jest przecież bardzo zwyczajne, tak jak czasem retorycznie pytamy ile waży np. wielki okręt – lotniskowiec czy też wieżowiec na Manhattanie! Otóż wyobraźcie sobie, że ktoś już tego dokonał – zważył Ziemię! Ale jak? przecież nie ma takiej wagi, na której można by „położyć” Ziemię – zresztą kto miałby tego dokonać?! Henry Cavendish – brytyjski fizyk żyjący w latach 1731 – 1810 obliczył masę Ziemi i pomylił się tylko o 1% w stosunku do tego co dziś wiemy! W tym celu wykorzystał skonstruowane przez Johna Mitchella urządzenie zwane wagą skręceń. Waga skręceń w uproszczeniu składała się z czterech ołowianych kul (dwóch większych i dwóch mniejszych) przymocowanych do pręta zawieszonego na kwarcowym włóknie. W skład urządzenia wchodziły też liczne wahadła, odważniki i wałki. Aparatura pozwoliła wyznaczyć Cavendishowi stałą grawitacji, czyli siłę z jaką oddziaływały na siebie mniejsze kule przymocowane do pręta i większe kule umieszczone w ich pobliżu.

Ale bez wielkiej teorii – przejdźmy do konkretów: otóż masę Ziemi Cavendish oszacował na 6 miliardów bilionów ton czyli 6 000000000000000000000 ton!!! Lub – jeszcze więcej zer – 6 000000000000000000000000 kg!!! Kto potrafi wyobrazić sobie taką liczbę..? Robi wrażenie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *