Co naprawdę widzimy – czyli mózg nas… oszukuje?!

rys. Akiyoshi Kitaoka

Na tym obrazku jest dwanaście czarnych kropek. Ile z nich potrafisz zobaczyć jednocześnie?

To iluzja zwana „Ninio’s extinction”, przygotowana i opublikowana przez Akiyoshi Kitaoka. Wyjaśnienia należy szukać w tzw. hamowaniu obocznym. Zachodzi ono w siatkówce i polega na tym, że pobudzone receptory w oku wzajemnie się hamują. Receptor odbierający sygnał ze skrzyżowania białych pasków hamowany jest przez 4 otaczające go receptory, podczas gdy receptor odbierający sygnał z innych miejsc – tylko przez dwa sąsiednie. Intrygujące..? No to jeszcze jeden przykład:

Obie płytki są tego samego koloru! Nie wierzysz? Sprawdź! Zakryj palcem miejsce, gdzie płytki się łączą – i co? 😉 Psikusów optycznych ciąg dalszy! No to teraz zagadka: na zdjęciu poniżej coś jest ukryte – odszukaj to! Pamiętaj tylko, że mózg płata Ci figle!

A tutaj znajdziecie rozwiązanie powyższej zagadki z murem! WARTO SPRAWDZIĆ!

A na koniec coś co trudno racjonalnie wytłumaczyć – iluzja, którą odkrył student Sean Murphy. Włączcie film i patrzcie na krzyżyk na środku kadru: zaobserwujecie dziwne zniekształcenie twarzy znanych ludzi, którzy przecież brzydcy nie są! Gdy jednak wzrok zatrzyma się na twarzy, staje się ona „normalna”, czyli taka jaką jest naprawdę! Niezwykłe! A rozwiązanie zagadki ze zdjęcia powyżej już wkrótce – chyba, że odnaleźliście to ukryte „coś”! Wtedy napiszcie o tym w komentarzu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *