Brawo Patryk!

Międzynarodowy Wspólny Konkurs On-line Modeli Kartonowych i Plastikowych

 Radków-Łambinowice 2020

W okresie, gdy ze względu na COVID19 i wprowadzone ograniczenia , większość konkursów modelarskich i nie tylko została odwołana, modelarze zrzeszeni przy Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Radkowie postanowili nie rezygnować z popularyzacji tego szlachetnego hobby i zaproponowali zorganizowanie konkursu on-line. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w kwietniu br. i zgromadziła około 400 modeli.

Pomysł spodobał się i połączone komitety Konkursu Modeli Kartonowych w Radkowie i Konkursu Plastikowych Modeli Redukcyjnych w Łambinowicach postanowiły wspólnymi siłami zorganizować ogólnopolski konkurs modelarski w wersji on-line. Udało się pozyskać sponsorów oraz grant z funduszy europejskich i konkurs wystartował. Po ogłoszeniu go w mediach napłynęła lawina zgłoszeń. I w ten sposób konkurs zyskał charakter międzynarodowy. Wzięli z nim udział modelarze  z Polski, Rosji, Białorusi, Niemiec, Czech, Słowacji, Ukrainy, Litwy, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii, Bułgarii, Francji, Niderlandów,  Stanów Zjednoczonych , a także  z Kazachstanu, Argentyny i Kolumbii –w sumie18 krajów.

Łącznie we wszystkich klasach i kategoriach konkursowych wystawiono 1740(!) modeli. To absolutny rekord w historii dotychczasowych konkursów modelarskich. Zawodnicy byli oceniani w 3 kategoriach wiekowych i kilkunastu klasach (zależnie od rodzaju wystawianego modelu) z podziałem na prace wykonane z kartonu i modele plastikowe. Prace oceniało 30 sędziów o uznanym dorobku modelarski. Przyznano kilkadziesiąt nagród.

Wśród nagrodzonych znalazł się uczeń naszej szkoły, Patryk Jodłowski, ze swoim , znanym już nam modelem polskiego samolotu myśliwskiego PZL P-11c. Model ten wykonał ze szlifowanego i malowanego styropianu. Miniatura odzwierciedla samolot  142 eskadry myśliwskiej  z III/4 dywizjonu myśliwskiego w Toruniu używany m.in. przez ppor. Stanisława Skalskiego w kampanii wrześniowej 1939r.

Praca Patryka znalazła uznanie w oczach jurorów – zajął 1 miejsce w kategorii wiekowej junior w klasie PI!
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Dla osób zainteresowanych udostępniamy link do strony konkursu. Można tam ( w zakładce archiwalne) obejrzeć wiele wspaniałych prac. A jeśli kogoś zainteresuje to niezwykłe hobby, może także, korzystając z zakładki nowe , wziąć udział w bieżących konkursach

Strona internetowa konkursu :    http://konkursymodelarskie.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *